Doğa ve Çevreyle Uyumlu Madencilik Faaliyetleri-1

0
651

Madencilik Türkiye Dergisi tarafından hazırlanan doğa ve çevreyle uyumlu madencilik faaliyetleri serisi, dünyanın hiçbir yerinde madencilik yapılmıyormuşçasına, ülkemizdeki madencilik faaliyetlerine karşı negatif duruş sergileyenlerde farkındalık oluşturmak adına dünyadan çeşitli örnek görüntülerin yer aldığı bir yazı dizisidir. Bu vesileyle de madencilik ve çevre uyumuna inanmayanları düşünmeye davet ediyoruz.

Diabaswerk Agrega Ocağı, Bad Harzburg, Almanya

Çok geniş ormanlık alanın içerisinde yer alan ve uzun yıllardır çevreyle uyumlu şekilde faaliyet gösteren bir agrega (diyabaz) ocağıdır. Yerleşim yerlerine ve barajlara sadece birkaç km mesafededir.

İncelemek isteyenler için koordinat.

Kiruna Demir Madeni, Kiruna, İsveç

Kiruna, İsveç’in kuzeyinde bulunan bir kent olup ormanlık bir alan üzerinde yer alır. 25 bini aşkın nüfusa sahip bu kentin yakınında bulunan Jukkasjärvi adlı buz otel dünyanın her yerinden turist çekmektedir. Kayak, snowboard, köpekli kızak, buzda balık avlama gibi etkinlikler için de bölge turistik açıdan oldukça önemlidir. Kentin hemen sınırında ise dünyanın en büyük ve en modern demir cevheri madeni, önceleri açık ocak, şimdilerde ise yer altı ocağı şeklinde yüz yıldan fazla zamandır faaliyettedir.

Avrupa’nın en büyük demir rezervine sahip bölgede bulunan Kiruna kentinin, çok uzun süredir devam eden işletme sürecinde zeminsel ve yapısal bütünlüğünün bozulduğu bilgisi işletmeci firma tarafından rapor edilmiştir. Toplumsal mutabakatın sağlandığı kentin yönetimi tarafından ise madenin kapatılması yerine, kentin 3 km öteye taşınarak yeniden planlanması kararı alınmıştır. Alınan karara göre kent tarihi ve sosyal kimliği korunarak 2040 yılına kadar yeniden inşa edilecek ve binlerce insan bu yeni alana taşınacaktır.

İncelemek isteyenler için koordinat.

Kemi Krom Madeni, Kemi, Finlandiya

Finlandiya, Lapland bölgesinde yer alan Kemi Madeni’nden çıkarılan krom ile paslanmaz çelik üretiminde söz sahibi ülkelerden birisidir. 50 yıldır faaliyette olan ve son 20 yılda yer altı üretimiyle devam eden maden, Botniya Körfezi’nin kıyısında yer alan Kemi kentinin 5 km kadar yakınındadır. Kemi, kış turizmi ile ünlü bir kent olmakla birlikte yakınındaki maden işletmesi ve paslanmaz çelik üretim tesisi ile de anılmaktadır. Kentin 5 km kadar yakınında, ormanların içerisinde yer alan maden denizin hemen kıyısındaki entegre paslanmaz çelik tesisinin kalbidir.

İncelemek isteyenler için koordinat.

Sitemizde yer alan diğer iyi uygulama örnekleri için tıklayın.

MadenProfesyonelleri.com admini