Doğa ve Çevreyle Uyumlu Madencilik Faaliyetleri-3

0
772

Madencilik Türkiye Dergisi tarafından hazırlanan doğa ve çevreyle uyumlu madencilik faaliyetleri serisi, dünyanın hiçbir yerinde madencilik yapılmıyormuşçasına, ülkemizdeki madencilik faaliyetlerine karşı negatif duruş sergileyenlerde farkındalık oluşturmak adına dünyadan çeşitli örnek görüntülerin yer aldığı bir yazı dizisidir. Bu vesileyle de madencilik ve çevre uyumuna inanmayanları düşünmeye davet ediyoruz.

Yazı dizisinin ilk bölümü: Doğa ve Çevreyle Uyumlu Madencilik Faaliyetleri-1

Yazı dizisinin ikinci bölümü: Doğa ve Çevreyle Uyumlu Madencilik Faaliyetleri-2

Kaolin Ocakları, Plymouth, Birleşik Krallık

Birleşik Krallık’ın güneyinde bulunan liman kenti Plymouth’un verimli kaolin ocakları kentin 5-6 km dışında bulunmaktadır. Ocaklar ile Plymouth arasında çok verimli tarım arazileri yer almaktadır. Maden ocakların çevresi pek çok doğa sever tarafından yürüyüş parkuru olarak kullanılmaktadır. Ocaklar ayrıca Dartmoor Ulusal Parkı’nın da tam sınırında yer alarak dikkat çekmektedir. Dartmoor çok zengin tarihi dokusuyla ve yaban hayatıyla öne çıkan kırları, ormanları, nehirleri ve vadileri bünyesinde barındırmaktadır. Ulusal parkta binicilik, avcılık ve trekking gibi çeşitli doğa sporları yaygın şekilde yapılmaktadır. Ulusal park içerisinde de eski tarihlere ait taş ocakları bulunduğu da bilinmektedir. Ulusal Park, tarım arazileri, doğa sporu alanları ve kent yerleşimi maden ocaklarıyla neredeyse iç içe şekilde varlıklarını sürdürmektedir.

İncelemek isteyenler için koordinat.

Altın Madeni, Boddington, Avustralya

Boddington altın madeni, Batı Avustralya’nın 2000 nüfuslu Boddington kasabasının 13 km kuzeybatısında bulunan bir altın ve bakır madenidir. Son yıllarda Avustralya’nın en büyük açık ocağı olan Super Pit’i gölgede bırakarak Avustralya’nın en büyük altın madeni haline geldi. 2022 itibariyle Boddington, Avustralya’nın en çok altın üreten madenidir. Maden Avustralya’nın yemyeşil batı bölgesinde, kent ormanı içerisinde yer alıyor. Bölge hayvancılık ve kereste endüstrisi için önemli bir bölge olarak kabul ediliyor. Boddington madeninde cevherin çıkarıldığı ocaklardaki dev kamyonlarla taşınan cevherin konveyörlerle altına dönüştürülmek üzere işleme tesisine nakledilmesinin ve işleme tesisindeki diğer faaliyetlerin izlendiği halka açık turistik turlar düzenleniyor.

İncelemek isteyenler için koordinat.

 

Manyezit Madeni, Navarre, İspanya

Avrupa’nın en büyüklerinden biri olan Navarre manyezit madeni, İspanya’nın kuzeyinde, sık dokulu ormanların içerisinde yer almaktadır. Açık ocağın birkaç yüz metre ilerisinden itibaren bir baraj gölü bulunmakta, gölün kenarında da Eugi kasabası yer almaktadır. Bu baraj 20 km mesafedeki Pamplona kentinin su kaynağı olarak görev yapmaktadır. Agra deresinin ocağın hemen alt sınırından geçerek madenden etkilenmeden bu içme suyu barajına su taşıması ise dikkat çekicidir. Eugi kasabasının geleneksel mimarisi, baraj gölünün doğası ve maden etrafındaki geniş ormanlık arazi doğa yürüyüşçülerini kendine çekmektedir.

İncelemek isteyenler için koordinat.

 

Sitemizde yer alan diğer iyi uygulama örnekleri için tıklayın.

MadenProfesyonelleri.com admini