Ağaçlı Kömür Madeni Rehabilitasyonu

0
3308
Rehabilitasyon

Madenciliğin temel prensibi üretim sonrasında çalışmaların bittiği alanın rehabilite edilmesidir. Rehabilitasyon çalışmalarının ülkemizdeki güzel örneklerinden birisi de İstanbul’da göze çarpmaktadır.

Eyüp, Sarıyer, Gaziosmanpaşa ilçelerinde yer alan Çiftalan, Ağaçlı, Kısırkaya, Akpınar ve İmrahor Köyleri civarında 1954 yılından 90’lı yıllara kadar yürütülen madencilik faaliyetleri esnasında kömür, kum ve kil üretilerek İstanbul’un gelişmesine katkı sağlanmıştır.

Bunlardan halk arasında “Ağaçlı Kömürü” olarak bilinen kömürün üretildiği Ağaçlı bölgesinde 80’li yıllarda sona eren madencilik faaliyeti sonrasında dünyanın en büyük özel ağaçlandırma projesi olarak gerçekleştirilen rehabilitasyon çalışması kapsamında Kutman Madencilik şirketi tarafından 12 milyon 500 metrekare alana 5 milyon ağaç dikilerek ilgili saha ormana dönüştürüldü.

Madenciliğe başlanmadan önceki hali tam anlamıyla çöl olan sahada tespit edilen kömür ekonomiye kazandırılırken şimdilerde ise bölge doğal güzellikleriyle göz kamaştırıyor.

Kaynak: www.kutman.com , www.kutorman.com