Dünyanın En Eski Madeni – Timsah Madeni

0
1263

Tarihte bilinen en eski maden Esvatini’de bulunan (Eski adıyla Svaziland) Aslan Mağarası’ndaki Ngwenya Madeni’dir. Zulu dilinde timsah anlamına gelen Ngwenya kelimesi, madenin bulunduğu dağın şeklinin timsaha benzetilmesi nedeniyle verilmiştir.

Radyokarbon tarihleme yöntemiyle 43.000 yıl öncesine tarihlenen bu sahada, paleolitik dönem insanları kabile şefleri tarafından yönetilen geleneksel törenlerde vücut boyası olarak kullanılan, ışıltılı parlaklığa sahip bir cevher olan demir mikası olarak da bilinen spekülarit çıkarmışlardır.

Dünyanın en eski madeninden bugün geriye kalan tek şey, Aslan Mağarası olarak bilinen mütevazı bir alandır. Bu alan daha modern madencilik operasyonlarının yapıldığı, yakınlardaki çok daha büyük taş ocağıyla karıştırılmamalıdır.

Tarihin bilinen ilk madeni Ngwenya’yı rehberli bir turla ziyaret etmek de mümkün. Ngwenya Madeni Ziyaretçi Merkezi yılın 365 günü 08:00 – 16:00 saatleri arasında ziyaretçilere açık. Binada madencilikle ilgili sergiler ve jeolojik eserler bulunmakla birlikte, erken insansı alet evrimi, spekülarit kullanımı ve kolonyal dönem madenciliği gibi pek çok konuda da bilgilendirme yapılmakta. Ngwenya Madeni’nden Steynsdorp Vadisi’nin inanılmaz manzarasının keyfini çıkarmak da eşsiz bir başka deneyim olarak ifade ediliyor.

Kaynak:

eswatininaturereserves.com/tourism/ngwenya_mine.asp

www.thekingdomofeswatini.com/north-west-eswatini/ngwenya-mine-lion-cavern/

en.wikipedia.org/wiki/Ngwenya_Mine

MadenProfesyonelleri.com admini