“Bal Gibi Madencilik” Projesi

0
1208

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, “Bal Gibi Madencilik” projesiyle maden sahalarının yakınındaki mahalle ve köylerde arıcılık faaliyetlerine destek sağlıyor.

DHA’da yer alan habere göre ömrünü tamamlamış maden ocaklarını ağaçlandırmanın yanında bölge halkına da destek olmak için harekete geçen Eti Maden, yaklaşık 2 yıldır “Bal Gibi Madencilik” adını verdiği sosyal sorumluluk projesine imza atıyor. Projede Eti Maden’in faaliyet gösterdiği Emet, Kırka, Bigadiç, Bandırma, Hisarcık ve Beylikova’da arıcılıkla uğraşan yöre halkına kovan veriliyor. Bu kovanlarda başta Eti Maden tarafından ağaçlandırılmış bölgeler olmak üzere bölgenin endemik türlerinin bulunduğu alanlarda bal üretiliyor. Üretilen ballar da yine Eti Maden tarafından satın alınıyor. Böylelikle hem arıcılık teşvik ediliyor hem de yöre halkına ekonomik destek sağlanıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “arıların olduğu yerde hayat vardır” ilkesiyle hareket ederek böyle bir projeye imza attıklarını söyledi. Bor madeni üretiminin olduğu bölgelerde gerçekleşen projeyle ilgili bilgi veren Dönmez, “Yöredeki endemik ve aromatik bitkiler ile bal üretimi gerçekleştiriliyor. Bu süreçte özellikle çevre köylerdeki kadınlarımızın emekleri de desteklenerek aile bütçelerine katkıda bulunmaları sağlandı. Hedefimize de kısmen ulaştık. İnşallah bu kar topu büyüyerek devam edecek. Eti Maden, tüm dünyaya bal gibi madencilik nasıl olur göstermiş oldu.” diye konuştu.

Eti Maden Genel Müdürü Serkan Keleşer de projeyle ilgili çok güzel geri dönüşler aldıklarını söyledi. Kırsal kalkınmayı da teşvik eden projede hedeflerinin daha fazla kişiyle ulaşmak olduğunu belirten Keleşer, “Satın aldığımız balları kurum içinde kullanıyoruz. Hatta yurt dışındaki müşterilerimize de hediye ediyoruz. Onlar da ilk başta maden sahasında balcılık yapıldığına inanamıyor. Sonrasın da tadına bakınca ‘Bir daha gönderir misiniz?’ diye talep ediyorlar.” diyerek, projeyle önceden arıcılık yapmayan çiftçilerin de tekrardan arıcılık yapmaya başladığını sözlerine ekledi.

MadenProfesyonelleri.com admini