Soma Yer Altı Eğitim Ocağı Projesi

0
1982

Soma Yeraltı Eğitim Ocağı Projesi, Vehbi Koç Vakfı’nın, madencilik faaliyetleri yürüten Koç Holding şirketlerinden Demir Export AŞ ve Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) iş birliğiyle Soma’da hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesidir.

Eğitim ocağı projesi 13 Mayıs 2014 günü Manisa’nın Soma ilçesindeki bir kömür madeninde çıkan yangın ve su basması sonucu 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma maden faciasının ardından geliştirildi. Soma havzasında madencilik sektörüne deneyimli ve teknik açıdan eğitimli eleman yetiştirmeyi hedefleyen eğitim ocağı, CBÜ Soma Meslek Yüksekokulu kampüsünde tahsis edilen arazide 2015 yılında açıldı. Yüksekokulun ilgili bölümlerinde eğitim gören öğrencilerin, maden ocaklarında işe başlayacak işçilerin ve şirket çalışanlarının eğitim göreceği ocak, gerçek bir maden ocağında bulunan çalışır durumdaki ekipmanlarla donatılmıştır.

Soma’da maden ve enerji sektörünün gereksinim duyduğu bilinçli teknikerleri yetiştirmek, Maden Teknolojisi, İş Sağlığı ve Güvenliği, Makine, Elektrik Programı öğrencilerinin yer altı madenciliği konularında pratik yapmalarını sağlamak, verilen eğitimlerin kalitesini yükseltmek, maden sektöründe çalışacak olan kişilere yeraltı madenciliği konusunda uygulamalı eğitimler vererek yaşam kalitelerini yükseltmek, Tüm halkın yeraltı madenciliği hakkında bilgilendirilmelerini sağlamak amacı ile kurulmuştur.