MİSGEP Madende: Yaklaşık 30 Madende, 60 Gösterimi Yapılacak “GÜVEN USTA İle VARDİYA ÖYKÜLERİ” Perdelerini Manisa’da Maden Çalışanları İçin Açtı

0
2103
MİSGEP

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü (İSGGM) tarafından yürütülen, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Madencilikte İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi (MİSGEP) “Drama Yoluyla İnteraktif Seminerler” faaliyeti altında hazırlanan “GÜVEN USTA ile VARDİYA ÖYKÜLERİ” adlı 8 bölümlük oyun Manisa’da maden çalışanları ile buluştu.

MİSGEP Drama Yoluyla İnteraktif Seminerleri ile maden çalışanları arasında iletişimin ve iş birliğinin teşvik edilmesi, takım ruhunun oluşturulması amaçlanarak hazırlanan ve prömiyeri geçtiğimiz günlerde Ankara’da gerçekleştirilen “GÜVEN USTA ile VARDİYA ÖYKÜLERİ” interaktif tiyatro oyununun turnesine başlandı. Turnenin ilk durağı Manisa’nın Demir Export Soma Eynez Yer Altı Kömür İşletmesi’ydi. İnteraktif tiyatro saat 14:00’de maden çalışanlarının beğenisine sunuldu. Sıcak hava koşullarına rağmen izleyenler tarafından beğenilen interaktif tiyatro 21:30’da tekrarlanarak akşam vardiyası çalışanları için de sahnelenecek.

Seminerin açılış konuşmalarında İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ergün CAN, MİSGEP ile birlikte ülkemizde yer alan yeraltı kömür ve metal maden işyerlerine ve bu işyerlerinin çalışanlarına ulaşmayı amaçladıklarını belirtti. CAN konuşmasında “Bu hedefler doğrultusunda hazırlanan MİSGEP Turne Sahnesi ile 30’un üzerinde ilde maden çalışanlarının emek verdiği ocaklara giderek 60’a yakın seminer düzenleyeceğiz ve 10.000 maden çalışanına ulaşılacağız.” dedi.

İnsan davranışlarını, iletişim temelli konuları ve soyut kavramları anlamada en etkili yöntemlerden biri olan drama tekniği geliştirilen ve 8 bölümden oluşan Drama Yoluyla İnteraktif Eğitim Seminerinde İSG alanındaki işbaşı eğitimi, kişisel koruyucu donanım, tahkimat, iş kazalarını önleme, çalışanın psikolojik durumu, mevcut İSG yasası, haklar, çalışan temsilcisi, tahlisiye ve iletişim gibi farklı temaları içermekte. Her bölümün sonunda seyirciler oyuna dahil edilip yorum ve değerlendirmeleri alınarak interaktif bir oyun sergilenmekte.

Turnenin ikinci durağı ise 30 Haziran 2021’de Soma Yırca Köyü’ndeki İMBAT Madencilik olacak. Drama Yoluyla İnteraktif Eğitim Seminerlerinin Manisa turnesi Temmuz ayının ilk haftalarında diğer madenlerde de devam edecek.

Seminerin tanıtım broşürünü şu linkten görüntüleyebilirsiniz.

MİSGEP MİSGEP MİSGEP MİSGEP MİSGEP MİSGEP

.

.