Fatih Dönmez: “Lityum Karbonat Tesisi Pazartesi Günü Üretime Başlıyor”

0
610
fatih dönmez

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Maden Sanayi İşverenleri Sendikası (MASİS) tarafından 4 Aralık Dünya Madenciler Günü kapsamında düzenlenen “Milli Ekonomi Zirvesi”nde gerçekleştirdiği açılış konuşmasında, tüm madencilerin Dünya Madenciler Günü’nü kutlayarak sözlerine başladı.

Sezyum, skandiyum, tellür, osmiyum, paladyum, rodyum, rutenyum ve tantalyum gibi ileri teknoloji elementlerin büyük bir bölümü için ülkemizde uygun jeolojik ortam bulunduğunu dile getiren Dönmez, “Ancak nadir toprak elementi dediğimiz lityum, berilyum, galyum, niyobyum, toryum, zirkonyum, rubidyum ve vanadyum gibi madenlerimizi bugüne kadar teknolojik nedeniyle bir değere dönüştüremedik. Bu alandaki gidişatı tersine çevirmek için Eti Maden Eskişehir Sivrihisar’da nadir toprak elementleri pilot tesis kurma çalışmalarına başladı. Bu elementlerin işlenmesiyle ilgili bazı ülkelerle de görüşmelerimiz devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Lityum karbonat üretimi ile ilgili de 2 ay önce Eskişehir Kırka Eti Maden Tesisleri’ne giderek pilot üretime dönük çalışmaları yerinde incelediğini belirten Dönmez, “7 Aralık 2020 Pazartesi günü Eskişehir Kırka Eti Maden Tesisleri’nde lityum karbonat üretime başlıyor. Başlangıçta 10 bin ton/yıl olacak pilot üretimimiz kısa süre içerisinde 600 bin ton/yıla kadar çıkacaktır. Bu üretim yerli elektrikli otomobilin pil yapımında önemli bir girdi olarak kullanılacak. Madencilik bütün bu teknolojilerin devam etmesi ve daha ileri gitmesi için gerekli hammaddeyi sağlayan lokomotif bir sektördür. Çok önemlidir ve önemli olmaya da devam edecektir.” şeklinde konuştu.

fatih dönmez, lityum