Madenden Su Sporları Merkezine…

0
1608
madenden-su-sporlari-merkezine

Günümüzde su sporları merkezi olarak faaliyet gösteren ve Avustralya’da bulunan Kepwari Gölü, madencilik endüstrisinin üretim sonrası rehabilitasyon çalışmaları ile topluma ve çevreye değer kazandırmaya bağlılığının yaratıcı örneklerinden biri olarak dikkat çekiyor.

madenden-su-sporlari-merkezine

Bu günlerde Kepwari Gölü adı ile anılan bölgenin geçmişi 1970’li yıllara dayanmaktadır. Faaliyette olduğu zamanlarda “WO5B Madeni” olarak bilinen eski kömür madeni üretim faaliyetlerini 1996 yılında sonlandırmıştır. Madendeki rehabilitasyon çalışmaları ise henüz maden tam olarak faaliyetlerini sonlandırmadan önce, 1980’li yıllarda planlanarak hayata geçirilmeye başlamıştır. Süreç içerisinde plan birçok kez revize edilse de başarı ile sonuçlandırılmış ve eski maden sahası su sporları merkezi olarak topluma kazandırılmıştır.

madenden-su-sporlari-merkezine

Maden olarak ömrünü sonlandırdıktan sonra toplumun hizmetine sunulan saha, bulunduğu Collie bölgesi için önemli bir ekonomik çeşitlilik sağlamıştır. Ana gelir kaynağı turizm olan bölgede bulunan su sporları merkezinin bölgenin önemli miktarda turist çekmesine katkı sağlayacağı tahmin edilmektedir.madenden-su-sporlari-merkezine

Kepwari Gölü, bölge için önemli bir proje olmasının yanı sıra maden şirketleri, yerel halk ve hükümet üçgeninin uyumlu bir şekilde çalışması ile maden rehabilitasyonlarının çevresel, sosyal ve ekonomik fayda sağlayabileceğinin önemli örneklerinden birisi olmuştur.