“İsveç’in Hazine Sandığı” Sala Günümüzde Turizm Merkezi Olarak Faaliyet Gösteriyor

0
2037
Sala

1400’lü yılların sonunda üretime başlayan ve 400 yılın ardından 1908 yılında faaliyetlerini sonlandıran İsveç-Västmanland’da bulunan Sala Gümüş Madeni faaliyet süresi boyunca İsveç’in en önemli, dünyanın ise en önemli beş gümüş yatağından birisi olarak değerlendiriliyor. Ana cevher olarak toplamda 200 milyon ons gümüş üretilen 300 metre derinliğindeki madenden aynı zamanda önemli miktarda kurşun ve çinko gibi minerallerin de üretildiği biliniyor. Madendeki galerilerin de toplamda 20 km uzunluğunda olduğu tespit edilmiş durumda. Bu tarihi maden işletmesi günümüzde ise turizme hizmet veriyor.

1500’lü yıllarda İsveç Kralı Gustav Vasa’nın “İsveç’in Hazine Sandığı” diyerek önemini vurguladığı Sala Gümüş Madeni günümüzde turizm merkezi olarak değerlendiriliyor. Maden sahasının yüzeydeki kısmında 18. ve 19. yüzyıllardan günümüze kadar iyi korunmuş binalar ile dönemin şartları gözlemlenebilirken yer altında ise madencilik faaliyetlerinin gerçekleştirdiği alanlarda rehberler yardımı ile turlar düzenleniyor.

Dünyada en iyi şekilde muhafaza edilen madencilik alanları arasında gösterilen madende düzenlenen farklı konseptli turlar arasında dönemin madencilerinin yaşam ve çalışma şartlarının gözlemlenebildiği, madenin tarihi öneminin aktarıldığı, madenle ilgili hayati bilgilerin anlatıldığı turlar bulunuyor. Bunun yanında 4 saat süren ve “Büyük Maden Turu” ismi verilen bir tur ile ziyaretçilere madende kapsamlı ve özel bir tur gerçekleştirme imkânı da sunuluyor. Ayrıca 2018 yılında çocuklara özel bir turun da hizmete alındığı biliniyor.

İsveç

İçerisinde konaklama yapılabilecek şekilde restore edilmiş eski maden işletmesinde dünyanın en derin yer altı suiti bulunuyor. Romantik bir atmosfer sağlamak adına yoğun şekilde mumlardan faydalanılan süitin konsepti tamamen gümüş süslemeler ve kaplamalı mobilyalardan oluşmakta. Konaklayan misafirlere sunulan “Hoşgeldiniz” sepetinin içeriğinde ise peynir, bisküvi, meyve, şarap, çikolata ve acil durumlar için bir telsiz bulunuyor. Akşam yemeği için ayrılmış özel bir bölümü olan süitte konaklayan misafirler arzularına göre madende gezebiliyor ve yer altı göllerinin ihtişamını keşfe çıkabiliyor.

1900’lerin başında üretimin sona erdiği madeni o tarihten sonra gezmeye gelen birçok turist sadece ilk katlarını gezebiliyorken 2006 yılından günümüze madenin daha altlarında bulunan katları da ziyarete açıldı.

Galerileri, devasa mağaraları ve yer altı göllerini bünyesinde barındıran madende konaklama imkanı ile düzenlenen gezilerin yanı sıra madenin içerisinde bir de konser alanı bulunuyor.

İsveç'in

İsveç

https://www.salasilvergruva.se/

https://en.wikipedia.org/wiki/Sala_Silver_Mine

https://www.turizmglobal.com/isvecin-gumus-madeninde-dunyanin-en-derin-yeralti-suiti/

https://visitworldheritage.com/en/eu/sala-silver-mine/a6f61cf0-8ff5-4678-8c25-05d6e7e6cfd6