Neden? (Madencilik Neden Yapılır?)

0
1574

Madencilik insanoğlunun gelişimi için yapılmak zorundadır. Günlük yaşamımızda kullandığımız tüm elektronik cihazlar, eşyalar, araç ve gereçler metallerden, endüstriyel hammaddelerden yani madenlerden üretilir.

Madenlerin kullanılmadığı bir dünyada herhangi bir insanın sıradan bir şekilde bile yaşaması mümkün olmayacaktır çünkü sıradan bir insanın bile günlük yaşantısında kullandığı cep telefonu, araba, toplu taşıma araçları, tabak, bardak vs, içinde yaşadığı ev, çalıştığı iş yeri gibi her şey madenlerden üretilir.

Geçmişteki tüm medeniyetler de gelişmelerini madenciliğe borçludur. Bugün müzelere gidip eski medeniyetlerden bizlere ulaşan araç ve gereçlere baktığımızda dönemin şartlarındaki madencilik izlerini görebilirsiniz.

Günümüzde Mars gibi öteki gezegenlere giderek oralarda insanoğlunun yaşaması konuşuluyor ve bu alanda çalışmalar yapılıyor. Öteki gezegenlere gidildiğinde bile ilk yapılması gereken şey madenciliktir. Çünkü orada bir yaşam alanı oluşturulacaksa yine her şey yer altı kaynaklarından yani madenlerden üretilecektir.