Eti Krom’da Bitirme Tezi Ekonomik Kazanca Dönüştürüldü

0
658

Eti Krom AŞ’de cevher hazırlama mühendisi olarak görev yapan Ali Anagül’ün, üniversitedeki bitirme tezinden yola çıkılan ve cevher hazırlama direktörü Cemil Acar’ın katkılarıyla geliştirilerek Kovancılar ilçesinde kurulan Kromit ve Olivin Geri Kazanım Tesisi’nde, maden atıklarından hibrit ayrıştırma yöntemiyle kromit ve olivin mineralleri elde edilmeye başlandı.

İlk etabı faaliyete geçen tesisin diğer etaplarının da tamamlanmasıyla saatte 20 ton üretim yapılarak 1 milyon ton atığın 7 yılda işlenerek ekonomiye 52 milyon dolar katkı sağlanması hedefleniyor. Üniversite bitirme tezinden yola çıkılarak hayata geçirilen tesiste, Alacakaya bölgesindeki milyonlarca ton düşük kalitedeki krom cevherinin ekonomik olarak değerlendirilmesine imkân sağlanacak.

Yılmaden Holding CEO’su Alp Malazgirt konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bitirme tezi yatırıma dönüştü. Tesiste kromit zenginleştirmek için dünyada ilk kez kullanılan manyetik ayrıştırma yöntemi ile Kef Dağı’ndaki krom cevheri atıklarından yüksek verimle kromit ve olivin minerallerinin geri kazanımını başardık. Önümüzdeki 1 yıl içerisinde pilot tesisteki çalışmalarımızı bitirdikten sonra daha büyük kapasitede bir hibrit zenginleştirme tesisini hayata geçireceğiz. Mevcut fabrikamızı daha verimli bir şekilde çalıştırmaya başlayacağız.” diye konuştu.

Akıllı madenciliğin akıllı cevher zenginleştirmesi gerektirdiğine işaret eden Malazgirt, Kef bölgesinde bu tesisle yüzde 45’lerdeki verimliliği yüzde 80’lere çekmeyi hedeflediklerini söyledi. Alp Malazgirt, 2004 yılında Türkiye Özelleştirme İdaresinden satın alınan Eti Krom’un geldiği nokta itibarıyla Türkiye’nin en büyük krom cevheri, tek ferrokrom üreticisi ve ihracatçısı, Kazakistan’dan sonra da dünyanın en büyük yüksek tenörlü sert parça krom cevheri üreticisi olduğunu hatırlattı.

Türkiye’de krom madenciliğinin gelişmesinde önemli bir rol oynadıklarını ifade eden Yılmaden Holding CEO’su Alp Malazgirt, çevreye duyarlı akıllı madencilik ve “sıfır atık” anlayışıyla üretim yaptıklarını aktardı. Çevreci madencilik açısından tesisin kendileri için gurur kaynağı olduğunu dile getiren Malazgirt, “Bugün madencilikteki en büyük tehlikelerden biri de yer altındaki göçüklerden ziyade, atık barajlarının setlerini aşması ve o çamurun, paşanın, yolundaki bütün her şeyi mahvetmesi. Bundan birkaç hafta önce Brezilya’da dünyanın en büyük maden şirketlerinden birine ait atık barajının taşarak büyük bir felakete sebep olmasını üzüntüyle takip ettik. Dolayısıyla bizim yapmış olduğumuz sadece buradan muazzam bir değer yaratmak değil, doğayı atık madenlerden temizleyecek bu projeyi dünyamıza hediye olarak veriyoruz. Bununla iftihar ediyoruz.” sözlerini sarf etti.

Cevher hazırlama mühendisi Ali Anagül de İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Yüce danışmanlığında hazırladığı ‘KEF Konsantre Tesisi Atıklarından Manyetik Ayrıştırma Yöntemiyle Kromit Konsantresi Kazanımı’ adlı bitirme tezinin yatırıma dönüştüğü tesisin krom madenciliğinde dünyada ilk olduğunu söylerken tesisin krom cevheri zenginleştirilmesi sırasında oluşan atıkların yeniden zenginleştirmeye tabi tutularak yüzde 80 verimle kromit ve olivin minerali sağladığını aktardı. Anagül, konuyla ilgili sözlerine şöyle devam etti: “1 milyon ton atıktan özellikle 350 bin ton kromit konsantresi elde etmeyi planlıyoruz. Burada âtıl olarak bulunan 52 milyon dolar değerindeki doğal zenginliğin ekonomiye kazandırılması için pilot tesisi kurduk. Kısa zamanda 20 ton saatlik tesisi, 10 milyon dolarlık bir yatırımla tamamlayıp üretimimize hızlı bir şekilde devam etmeyi planlıyoruz. 7 senede atık barajını tamamen erittikten sonra daha güvenli ve çevreci bir üretim gerçekleştireceğiz.”.

Anagül, tesiste kurutma ve manyetik zenginleştirme uygulayarak sıfırdan değer oluşturduklarını, 2017 yılında patent başvurusu yaptıklarını dile getirerek, bundan sonraki hedeflerinin ham maddeleri çeşitli nihai ürünler haline getirerek yurt içinde daha çok istihdam ve katma değer sağlamak olduğunu kaydetti.

Cemil Acar da tesisin 3 yıl süren yoğun bir AR-GE çalışmasının ardından hayata geçirildiğini belirtti. Kef bölgesindeki atıkların yanı sıra bölgedeki milyonlarca ton düşük kaliteli kromit cevheri potansiyelinin de geliştirilen bu sistemle değerlendirilerek bölge ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlanacağını anlatan Acar, “Daha önce de denemeler olmuş ancak hiçbiri bu seviyede yüksek verimle endüstriyel boyutta hayata geçirilememiş. Bitirme tezi ile başladığımız bu projeyi sistematik bir AR-GE sürecini takip ederek özverili bir ekip ile birlikte üretim seviyesine taşıdık. Önümüzdeki dönemde Eti Krom AŞ bünyesinde kuracağımız AR- GE merkezi ile daha birçok yenilikçi projeye imza atacağımızı umuyoruz. Geliştireceğimiz bu projelerle çevreci, modern ve akıllı çözümler üreterek ülke madenciliğinde sürdürülebilir bir büyüme sağlamayı hedefliyoruz.” dedi.