Türkiye Altın Madenciliğinde EBRD Çerçevesindeki İlk Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

0
543

Türkiye altın madenciliği sektöründe EBRD (Avrupa Kalkınma Bankası) gerçeklikleri çerçevesindeki ilk toplu iş sözleşmesi Maden-İş Sendikası ve Tümad Madencilik AŞ arasında imzalandı.

Maden-İş ile 2018’in başlarında başlatılan çalışmaların sonucunda iki kuruluş anlaşmaya vararak sözleşme imzaladı. Yaklaşık 200 madenciyi ilgilendiren ve 2019 ve 2020 yıllarını kapsayan 2 yıllık bir dönem süresince geçerli olacak bu sözleşme kapsamında madenciler kabul edilen şartlardaki maaş, fazla mesai ve vardiya ücretlerinin yanı sıra eğitim, ısınma ve bayram gibi özel günlerde sağlanacak ek imkanlar gibi sosyal haklara kavuştu.

Bunun yanında “Sosyal Onay” kavramının bir parçası olarak işletmelerinde yerel halka istihdam sağlayacak olan Tümad aynı zamanda istihdam sağladığı personele maden teknolojileri ve görev alacakları departman ile ilgili yerinde eğitimler sağlayacak.

Maden-İş Sendikası ve Tümad’ın iş sağlığı ve güvenliği, çevresel ve sosyal etki yönetimi konusunda uluslararası standartların yakalanması amacıyla çalışmalarını istişare halinde sürdüreceği öğrenildi.